Funda Erdoğan

Kaderimizin Yönü

Funda Erdoğan

Ay Düğümleri 1

Astroloji haritamız bu dünyaya gelirken tekamülümüz için yaptığımız sözleşmemizi gösterir. Tekamüle konu olan ise aslen ışık boyutunda mükemmel olan ruhumuz değildir. Tekamül, ruhumuzun bir beden içinde dünyada edinmesi gereken deneyimler için ifade edilir. Haritamız dünyaya geliş amacımızı, önceki yaşam deneyimlerimizi, bu yaşamda deneyimleyeceklerimizi, bizi destekleyecek ve/veya yolumuzu daha çetin hale getirecek yani bize öğretmen olacak unsurları gösterir bize. Her bir planetin, asteroidin, burcun ayrı ayrı anlamları olduğu gibi birbirleri ile olan ilişkileri ve harita üzerindeki konumları da bambaşka hayat hikayeleri ortaya çıkarır. Bu nedenledir ki “ben .. burcuyum“ ifadesi göksel sembolizmaların ortaya çıkardığı çok olasılıklı muhteşem bir yapının bir ucundan tutup bu yapı genelini okuyamamayı getirir.   

En temelinde, Güneş burcumuz yaşam enerjimizin kaynağını kendimizi nasıl gördüğümüzü gösterirken, yükselen burcumuz dışarıdan nasıl göründüğümüzü anlatır, Ay burcumuz ise ruhumuzu, dürtülerimizi ifade eder. Haritamızda Merkür, Mars, Venüs, Jüpiter, Satürn de farklı burçlarda yer alır. Bir de kolektif gezegenler vardır, daha uzun sürelerde bir burçta kalan Uranüs, Neptün ve Pluton çok daha farklı anlamlar ve etkiler taşırlar haritamızda ve hayatımızda..  

Astroloji eğitimi almamış olanların az bildiği iki unsur daha vardır haritalarımızda: Ay Düğümleri. Kuzey Ay Düğümü ve Güney Ay Düğümü, gökcisimleri değillerdir; Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngesinin, Dünya’nın Güneş’in çevresindeki yoluyla kesişmesi sonucunda oluşan noktalardır. Birbirlerine 180 derece uzaklıktadırlar. Kuzey kutbuna yakın olanı Kuzey Ay Düğümü (KAD) adını alırken güney kutbuna yakın olanı Güney Ay Düğümü (GAD) adını alır.

Güney Ay Düğümü, depo karmamızı gösterir yani geçmiş yaşam deneyimlerimizi.. Kuzey Ay Düğümümüz ise gideceğimiz yönü bize işaret eder. Hayat yolunda ilerlerken bazen atacağımız adımlar bizi korkutur, kendimizi güvende hissetmek için adeta geri gider, artık işimize yaramasa da bu alanda bildiklerimiz, bildiğimiz güvendiğimiz alan olduğu için burada kalmak isteriz. Bu geri gidişlerimizde bizi geriye çekeni çözümleyebilirsek eğer, geçmişin iplerini ensemizde hissetmeden ileriye doğru daha özgürce adım atarız. İşte Güney Ay Düğümü duygusal olarak geçmişe doğru gitme eğilimimizdir. İster geçmiş yaşantımız ister çocukluğumuz deyin, güvende hissetmek adına GAD’da uzun kalış büyümemizi geciktirmemize neden olur, KAD’a gidişi geciktiririz. Koçluk seanslarımda da danışanlarımla üzerinde çalıştığım konulardan biri bu olur: ileriye yönelik hedefimizi gerçekleştirmede değerlerimiz neler, bizi destekleyen ve bize engel olan inanç mekanizmalarımız neler, geçmişten bugüne neyi, ne amaçla ve nasıl taşıyoruz, bunun bize sağladığı ne veya bunun bize maliyeti ne oluyor, ileriye gitmek için bırakmamız gereken yüklerimiz neler.. Yani astrolojik olarak değerlendirirsek: GAD’ımızı iyi anlayalım ki KAD’ımıza gidebilelim.  

GAD’ın bulunduğu burç, ev ve GAD’ın burcunun yönetici gezegeni bize karmamız ve geçmişimiz hakkında bilgiler verir. KAD’ın bulunduğu burç, ev ve KAD’ın burcunun yönetici gezegeni ise gitmemiz gereken yol konusunda bizi aydınlatır. Haritamızdaki diğer gezegenlerin doğum haritamızdaki (natal) GAD ve KAD ile etkileşimleri, gezegenlerin transit hareketlerinin natal KAD ve GAD’a etkisi ve transit KAD ve GAD’ın doğum haritamıza etkisi hep bize doğum haritamız, bugünümüz ve geleceğimiz hakkında bilgiler verir. Transitte Ay Düğümleri 1.5 yılda bir burç değiştirir ve dolayısıyla Natal GAD ve KAD’ımız transitte aynı burca 18.5-19 yıl sonra geri döner ve transit KAD-GAD ile natal KAD-GAD’ımız kavuşum açısında birleşirler. Bu, hayatımızda bir döngünün tamamlandığına ve yeni bir döngünün başladığına işaret eder.  

Sadece kişilerin doğum haritası olmaz 😊 Şirketlerin, ülkelerin de olur. Örn. Türkiye’nin doğum haritasında Güney Ay Düğümü 9. Evde Balık’tır, Kuzey Ay Düğümü ise 3. Evde Başak burcundadır. Yurtta Barış Dünyada Barış ilkesi ile toplumsal düzen içinde “üretmeliyiz”. Kurban psikolojisinden çıkıp bir kurtarıcı beklemekten vazgeçmeliyiz. Çünkü “Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.” 

Serinin devamı için takipte kalınız 😊

Sosyal Medya'da Paylaşın

Share on linkedin
Share on facebook