Funda Erdoğan

Kaderimizin Yönü-Aydüğümleri II

Funda Erdoğan

Aydüğümleri serimize Kuzey Ay Düğümü Koç-Güney Ay Düğümü Terazi ile devam edelim.

Güney Ay Düğümü geçmiş yaşam deneyimlerimizi, Kuzey Ay Düğümü ise varmamız gerekeni temsil eder demiştik. Kaderimizin Yönü – Funda Erdoğan (fundaerdogan.com).

Koç burcunun yönetici gezegeni Mars ve Terazi burcunun yönetici gezegeni ise Venüs’tür. Mitolojide Mars Savaş Tanrısı Ares ile Venüs ise Afrodit ile özdeşleştirilir. Ares ve Afrodit’in çocukları ise Harmonya, Phobos ve Demos’tur.. Yani uyum, korku ve dehşet.

Kad Koç-Gad Terazi dinamiklerinde bu 3 ögeye rastlarız. Ruh, geçmiş yaşam deneyimlerinde kendi olmayı deneyimleyememiştir. Onun yerine “uyum” ruhunun özünü oluşturmakta ve kendi benliğini çevresinde “uyum” u sağlamayla tanımlamaktadır.

Belli bir döneme kadar çevresinde uyumu sağlamak adına uzlaştırıcı ve arabulucu bir rol üstlenmesi kişiye fayda sağlarken, bir süre sonra bu durum bazı bedeller ortaya çıkaracaktır. Uyumu sağlama yönündeki çabalarının çevresi tarafından takdir görmemesi, ya da bu uyumun sürekliliği yönünde kontrolünün olamadığını farketmesi kişiyi Harmonya’dan Phobos&Demos’a götürebilir. Hernekadar çevresindeki çatışmalı konuları çözmesi kişiyi güvende ve mutlu hissettirecekse de bunun için yapacağı fedakarlık bir noktadan sonra zorlayıcı olacaktır. Harmonyanın bir sebepten tekrar bozulması, kişinin kendini başarısız ve güvensiz hissetmesine neden olur çünkü kişi gücü dışarıda sağlayacağı uyumda değil kendi içinde yakalamalıdır.

Bir diğer nokta da ailesinin, arkadaşlarının, meslektaşlarının, sosyal çevresinin fikir ve kararlarına uyum deneyiminin ve bu deneyimin yarattığı bağımlı tatmin duygusunun, bireysel anlamda kendi hedeflerini belirlemesi ve kararlarını uygulmaya geçirmesi için gerekli adımları atması noktasında kişiye destek olmamasıdır. Kişinin karşısına, taraf seçmesini gerektiren olaylar sürekli olarak çıkabilir. Kişi kendi ihtiyaçlarını anlamak yönünde farkındalık sağlamadığı müddetçe dışa bağımlı olmaya devam edecek ve karşısına hep çatışmalı durum ya da kişiler çıkacaktır.

Kad Koç kişinin kendi içindeki uyumu ve huzuru yakalaması için ihtiyacı olan dışarıdaki çatışmalı durumlara karşı hassasiyetini dengelemesini gerektirir. Kişinin, dikkat etmesi gereken nokta kendini bulma yolculuğunda kendi kararlarını verirken korku ve öfkeye yenik düşmemesidir. Geçmiş yaşam deneyimlerinin kazandırdığı sevgi ile kendini bulma yolculuğunda ilerlerse, öfkenin ve korkunun kendisini ele geçirmesinden korunacaktır.

Afrodit’ini arayan Ares gibi KAD Koç kişisi geçmişten gelen dürtüyle kendisini tamamlayacak ideal bir partner arayışı içerisinde olabilir. Ne zaman ki kişi kendisini, hayatta kendisini neyin mutlu ettiğini, ne istediğini keşfeder ve kendi yolunu çizer ancak o zaman partneriyle sevgi temelli, dengeli ve uyum içinde bir ilişki kurabilir.

Doğum haritalarında Kuzey Ay Düğümü Koç’un bulunduğu ev kişinin kendini keşfetmesinde destek alacağı unsurları gösterirken, Güney Ay Düğümü Terazi’nin bulunduğu ev ise kişinin kendini bulma yolunda en çok kısıtlandığı alanları gösterir.

28.1.1949-17.8.1950, 10.9.1967-29.3.1969, 21.4.1986-8.11.1987, 30.11.2004-20.6.2006 tarihleri arasında doğmuş olan sevgili KAD Koç’lar, kendinizi bulma yolunda cesaretinizin aslında hep orada içinizde olduğunu keşfetmeniz dileğiyle.

Sosyal Medya'da Paylaşın