Funda Erdoğan

Yaş Döngüleri

Funda Erdoğan

Satürn Etkisi

Astroloji hayatın ta kendisidir.. Yaşamımızın şifresidir. Anahtarıdır.. Ödüllerimiz, sınavlarımız, korkularımız, kabiliyetlerimiz, haritamızdaki sembollerde saklıdır. Kimi zaman bir merak, kimi zaman bir tavsiye, kimi zaman içten gelen bir ses bizi haritamıza yönlendirir. İçimizdeki bilgiyi açığa çıkaracağımız zaman bu zamandır. Bilginin bilgeliğe dönüşeceği zaman.

Evrendeki tüm yapılar katmanlı bir derine gidiştir. Aslında en dünyevi olan ile en ruhsal olan da birdir. Çünkü mikrokozmozdan makroya, makrodan mikroya gidiş bir sarmal döngü içindedir. Bedendeki 7 enerji noktası, atmosferin 7 katı, Maslow’un 7 ihtiyaç piramidi, 7 ana astrolojik planet ve her birinin eşleştirildiği haftanın 7 günü, ulaşmak istediğimize 6 kişi uzakta olmamız teorisi, kendimizle birlikte 7 😊, sezeryan doğumda 7 kat kesi yapılması, 7 göbek soy olması, gökkuşağının 7 rengi, 7 nota.. 7 katlı düğün pastası bile acaba bir evliliğin geçeceği aşamaları mı anlatır bize?

Ve yaş döngüleri.. 7 yaşında ilkokula başlamamız, 14 yaşında ergenlik ve 21 yaşında yetişkinliğe geçiş.. Bu yaş döngüsü Satürn geçişleri ile ifade edilir. Satürn otoriteyi, kısıtlamaları ve olgunlaşmayı temsil eder. Adeta bir öğretmendir. Satürn 2-2.5 yılda bir burç değiştirir. Doğumdan itibaren 7-7.5 yıl sonra Satürn doğum haritasındaki pozisyonuna ilk kare açısını yapar. Öğrenci-öğretmen-okul ilişkisi çerçevesinde sorumluluklarını ve aile ortamı dışında bir ortamda var olmayı öğrenir çocuklar. 14-15 yaş civarı Satürn bu defa karşıt açısını yapar, ergenliğin getirdiği psikolojik zorlanmalar, karşı cinsin kendi doğasında yarattığı çalkantılar eşliğinde kişiliğini geliştirmeye çalışır kişi. 21-23 yaş civarında ise Satürn 2. kare açısını yapar, aileden ayrılma, meslek sahibi olma, kendi ayakları üzerinde durma yolunda adımlar bu dönemde atılır. Satürn, 28 yaş civarında da doğum haritasındaki noktasına gelir. Buna Satürn’ün 1. döngüsünün bitmesi ve 2. döngüsünün başlaması denir.

İlk döngüde kişiliğinin yapıtaşlarını oluşturan ve hayat sahnesinde kendine bir rol biçen kişi 2. Satürn döngüsünde bu ilk döngüdeki kararlarının sonuçlarını yaşar. 35-37 yaşında yaşanan 2. döngünün ilk karesi ile önceki kararlar değerlendirilir ve adeta tamam mı devam mı kararı ile bazen yeni bir yola girilebilir, hayat amacı ile uyumlu ise bu yeni durum kişi 2. döngünün ilk karşıt açısında yani 42-44 yaşlarında, kararlarının meyvelerini toplar. Hayat amacına uyumlu değilse istese de istemese de köklü değişiklikler yaşaması olasıdır.  2. döngü, 49-51 yaş aralığındaki 2. kare açı ve 56-59 yaşlarında gerçekleşecek kavuşum açısı ile tamamlanır. Bu açılar da geçmişten gelenlerin temizlenmesine ve yaşlılığa hazırlanmasına destek olur ve 3. döngü başlar.

Haritalarınızda Satürn’ün bulunduğu ev, burç ve Satürn döngülerinde yaşadıklarınız hayat yolculuğunda karmanızı anlayıp anlamadığınız ve verdiğiniz kararların dünyaya gelme amacınızı nasıl desteklediği yönünde size bilgi verir. Bu nedenledir ki Satürn’ü takip etmek önemlidir.

Kaynak: Barış İlhan Yetişkinlerin Buluğ Çağı

Sosyal Medya'da Paylaşın